|ısparta haber|seçilenler|siyaset|Ekonomi|ısparta ilçeleri|ıspartaspor|Türkiye|sdu|Sağlık|Teknoloji|Magazin|Video|Kadın|Dünya
 

ıspartanın nabzı tutuldu

ısparta haberleri : Stopar Araştırma Grubu tarafından Aralık ayında bin 110 kişiyle yüz yüze yapılan araştırmada Isparta halkı siyasetten belediye hizmetlerine kadar düşüncelerini ortaya koydu.

Kategori  Kategori : ısparta haber
Tarih  Tarih : 20 Ocak 2010 17:09

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto Yazı Boyutu

haberler ısparta : Merkezi Isparta’da bulunan ve başta Isparta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde zaman zaman anketler düzenleyerek toplumun nabzını tutan Stopar Araştırma Grubu, geçtiğimiz Aralık ayında Isparta’da geniş kapsamlı olarak yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyuna duyurdu.
 
AVCI; “ISPARTA’DA ARALIK 2009 DÖNEMİNE AİT ARAŞTIRMAMIZ TAMAMLANDI”
 
 Stopar Araştırma Grubu Sahibi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazmi Avcı dün konu ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Saat 10.00’da gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Avcı şunları söyledi: “Stopar Araştırma Grubu olarak Aralık 2009 dönemine ait olarak Isparta’da kamuoyu araştırması yaptık. Bu konuda Isparta’yı 2 ayrı bölge halinde düşündük ve araştırmalarımızı bu şekilde yaptık.
 
“ARAŞTIRMA, BİN 110 KİŞİ İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLEREK YAPILDI”
Bu araştırmada elemanlarımız bin 110 kişi ve haneyle yüz yüze görüştü. % 99 oranında güvenirliliğin sağlandığı araştırmamızda ortaya çok değişik sonuçlar çıktı. Araştırmamızın bin 110 denekten % 64’ü Erkek, % 36’sı kadınlardan oluşmaktadır. Araştırma ev hanımları, esnaflar, emekliler ve çeşitli meslek grubuna ait kişiler arasında yapılmıştır.
 “3 CADDENİN TRAFİĞE KAPATILMASI UYGUN BULUNMADI”
Buna göre; araştırmamızda sorduğumuz sorular ve alınan sonuçlar şöyledir: Isparta halkına şuanda Isparta’da önemli bir gündem oluşturmuş olan Mimar Sinan ve Cumhuriyet ve 6 Mart Caddelerinin trafiğe kapatılıp kapatılmamasının nasıl olacağını sorduk. Bu sorumuza araştırmamıza katılanlardan % 36’sı çok iyi olur derken, % 44’ü çok kötü olur yanıtını verdi. % 14’ü isi fikrim yok cevabı verirken % 7’si ise yetkililer bilir görüşünde. Bu üç caddenin durumu hakkında görüş belirtenlerden erkek deneklerden % 36,6’sı iyi olur derken, kadınlardan % 33,5’i de çok iyi olur dedi. Ancak, erkeklerden % 47’si ise çok kötü olur görüşünü belirtti. Şehirdeki mahalle ve sokakların temizliğini nasıl buluyorsunuz? Sorusuna ise vatandaşlardan % 52’si yapılan hizmetlerden memnun olduğunu % 10’u ise memnuniyetsizliğini belirtti.
 
“HAVA KİRLİLİĞİNDE MÜCADELE KONUSUNDA İKİYE BÖLÜNME VAR”
 
 Bilindiği gibi Isparta’nın hava kirliliği konusu da Isparta gündeminin ön sıralarında yer alıyor. Hava kirliğinde yapılan mücadeleyi nasıl buluyorsunuz? Sorusuna ise vatandaşlardan % 18’i çok iyi derken, % 27’si orta, & 50’si çok kötü yanıtını verdi.
 
 “BELEDİYE’NİN SOSYAL HİZMET ANLAYIŞI NORMAL DURUMDA GÖRÜLÜYOR”
 
Belediye’nin sosyal belediyecilik konusundaki çalışmalarını nasıl bulduğu konusunda vatandaşlardan % 25’i çok iyi bulurken, % 35’i orta, % 25’i ise çok kötü olarak gördüğünü belirtti. Vatandaşlara, belediyenin yapmış olduğu hizmetleri nasıl öğreniyorsunuz diye sorduğumuzda % 40’ı Radyo ve Televizyondan derken, % 23’ü ise bizzat görüyorum yanıtını verdi.
 
“ISPARTA SİGARA YASAĞINI BENİMSEDİ”
 
 Diğer bir konuda, yasa ile yasaklanan tütün ve tütün mamülleri. Vatandaşlarımıza bu soruyu da sorduk. Tütün ve tütün mamüllerinin içilmesinin yasa ile yasaklı hale getirilmesini vatandaşlardan % 67’si çok iyi olarak değerlendirirken, % 18’i ise çok kötü olarak belirtti. Burada yasadan dolayı mutluluk duyanların oranı memnuniyetsizlere göre bir hayli yüksek olduğunu görüyoruz. Bu da Isparta’nın sigara yasağına çok iyi adapte olduğunu gösteriyor.
 
“SOKAK ARALARINDAKİ DÜĞÜNLERİN KALKMASI İSTENMİYOR”
 
Bilindiği gibi Isparta’da düğünlerin çoğunluğu mahalle aralarında yapılıyor. Vatandaşlara bunu da sorduk. Düğünlerin sokak arasında yapılmasının kaldırılması konusunda vatandaşların % 34’ü çok iyi olur derken, % 60’ı ise çok kötü olur görüşünde. Yani, Isparta halkı düğünlerin sokak aralarında yapılmasına çoğunlukla olumlu bakıyor.
 
 “BELEDİYE BAŞKANI GÜNAYDIN KONUMUNU KORUYOR”
 
 Belediye’nin hizmetlerinden genel olarak memnun musunuz sorusuna vatandaşlardan % 41’i memnunuz derken, % 35’i kısmen memnuniyetini belirtti. % 20’si de memnun olmadıklarını ifade etti. Yine, siyasal eylemlerle ilgili anket çalışmamızda; Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın 9 aylık çalışmasını nasıl buluyorsunuz sorununu sorduk. Buna vatandaşlardan % 11’i çok başarılı buluyorum, % 32’si başarılı buluyorum, % 36’sı kısmen başarılı buluyorum derken % 13’ü ise başarısız bulduğunu belirtti. Bu da gösteriyor ki, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, başkanlığı kazandığı günkü durumunu koruyor. Belediye Başkanını şeffaf buluyor musunuz sorusuna ise vatandaşlardan % 10’u evet şeffaf buluyorum derken, % 21’i güven verici, % 17’si adaletli, % 23’ü ise fikrim yok yanıtını verdi. Belediye Başkanının ekibini nasıl buluyorsunuz sorusuna ise vatandaşlardan % 5,5’i şeffaf, % 11’i güvenli, % 7,5’i adaletli ve % 40’i ise fikrim yok dedi. Yusuf Ziya Günaydın’ı kendinize yakın görüyor musunuz sorusuna ise vatandaşlardan % 40’ı evet, % 39’u hayır, % 21’i kısmen derken % 9’u ise fikir beyan etmedi.
 
“BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE MHP YİNE ÖNDE”
 
Yine anket yaptığımız bin 110 kişiye ‘Bugün seçim olsa Belediye Başkanlığında kime oy verirsiniz? Sorusunu yönelttik. Bu soruya ise vatandaşlardan % 40,7’si MHP, % 15,1’i AKP, % 6,9’u CHP, %2,9’u DP, % 34’ü ise diğer partilere veya fikrim yok yanıtını verdi. Hükümetin ortaya koyduğu Demokratik Açılım politikasını nasıl buluyorsunuz sorusuna ise vatandaşlardan % 13’ü çok iyi, % 14’ü kısmen, % 57’si çok kötü ve % 16’sı ise fikrim yok cevabını verdi.
 
“SAHA ÇALIŞMAMIZ SIRASINDA TERÖR SALDIRISI OLMASI MHP’NİN ORANINI YÜKSELTTİ”
 
Bugün Milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusuna ise vatandaşlardan % 38,3’ü MHP’ye, % 18,1’i AKP’ye, % 9,7’si CHP’ye, % 3,1’i DP’ye, % 1’i SP’ye oy vereceğini söylerken % 30’u ise fikrim yok dedi. Tabi, burada iki önemli konu var. Birincisi, biz bu araştırmayı yaptığımız sıralarda Tokat ilinde PKK terör örgütünün hain saldırısı oldu ve 7 er şehit edildi. Saha araştırmamız bu döneme denk geldi. Bunun de etkisi olduğunu düşünüyorum. Diğer bir konu ise, daha önceki araştırmalarımızda AKP’ye destek veren kadınların sayısı fazla iken, son araştırmamızda bu durum MHP’ye geçti ve MHP’ye destek veren kadınların oranı AKP’yi geçti. CHP’nin kadın destekçi oranında ise bir değişiklik yok.
 
“BİZ HİÇBİR KURUM VE KURULUŞ ADINA ÇALIŞMIYORUZ, KENDİ ADIMIZA ÇALIŞAN BİR GRUBUZ”
 
 Biz, Stopar Araştırma Grubu olarak 2006 yılından bu yana gündemi sürekli takip ediyor ve bu konularda araştırma yapıyoruz. Bu araştırmalarımızı ülkenin 3 ayrı bölgesinde de yapıyoruz. Ancak, şirketimiz Isparta merkezli olduğu için Isparta’da sürekli yapıyoruz. Yaptığımız araştırmada üniversite öğrencisi yoktur. Yani, bir tane üniversite öğrencisine soru yöneltilmemiştir. Biz, herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı değiliz ve araştırmalarımızı birilerine yapmıyoruz. Tamamen kendi adımıza yapıyoruz. Maliyetini de bizzat kendimiz karşılıyoruz” dedi.

 

      HABERİ PAYLAŞ Bookmark and Share
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum YazANKET

HAKKINDA SAVCILIKTA ONLARCA İDDİA, ŞİKAYET,SORUŞTURMA OLAN,ANKARADA HAKKINDA ŞİKAYET EDİLMEDİK MAKAM KALMAYAN SDÜ REKTÖRÜ GÖREVDEN ALINMALI MI YOKSA ALINMAMALI MI ?Tüm Anketler

 
   
 
 

DÖVİZ

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.1767 2.1806
  Euro 2.8896 2.8948
 

SON HABERLER

 

Kullanım Şartları | Reklam Verin | Künye | RSS | Bize Ulaşın |

Tüm Hakları Saklıdır & ispartanews.com
 

isparta haberleri Rss Haber, ısparta haber,ısparta haberler,ısparta news,haber ısparta,ısparta secim,ısparta siyaset,akp aday,haber32,manset32,