ısparta haberleri haber manşet gündem isparta 32 h | ısparta da Dike dike bugünlere geldim ısparta da Dike dike bugünlere geldim

Açıklama: Haberler Isparta : Süleyman Demirel Üniversitesi Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezinde Tekstil Kulübü organizatörlüğünde Moda, stil ve Milli Stratejiler konulu bir konferans düzenlendi.
Kategori: sdu
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2009
Geçerli Tarih: 15 Aralık 2017 22:31
Site: ısparta haberleri haber manşet gündem isparta 32 h
URL: http://www.ispartanews.com/haber/3150-isparta-da-dike-dike-bugunlere-geldim.html


Isparta haberler : Konferansa konuşmacı olarak ‘Terzi Yamağı’ olarak tanınan ünlü Modacı Barbaros Şansal katıldı. Konuşmasında kendi hayatından örnekler vererek mizahi bir dille öğrencileri hem güldürdü hem düşündürdü. Barbaros Şansal, Türkiye’de tekstil ve moda sektörlerinin gelişiminden, yaratıcılık ve markalaşma konularından bahsetti. İnsanlık tarihinin 125 bin yıl öncesine dayandığını belirterek ‘insanoğlu doğal hayatın yaşamın bir parçasıdır. İnsan merkezli bir dünyada yaşadığımızı söylüyoruz fakat bizler merkezin bir parçasıyız. İnsanlar giyinmeye takıyla başladı. Tekstil en eski ve saklanması en zor olan bir sektördür. Çeşitlilik ve farklılık zenginliktir, bu da sağduyu ile hoşgörüyü gerektirir. Sloganımız yaratıcılık, ancak biliyorsunuz ki ülkemizde modacı olmak pek moda. Moda insanların cinsel, dinsel, fiziksel, kültürel, ekonomik ve kültürel olarak haberleşme biçimine verilen sosyal bir olgu. Türkiye’de 1968 yılında ipek filamentini üreten doğal fabrikayı, yaşadığı, enerjisini aldığı o protein bazındaki, elyafı ürettiği gücünü aldığı ipek böceğini metaformazik yetişen canlı dut ağaçlarını keserseniz, yerine yürümeyen arabaların, yürüyen çamaşır makinelerin yapıldığı fabrikaları kurarsanız ülke polyester çöplüğüne döner. Düşünün bugün ipekten Türkiye’de Türk bayrağı dokunamıyor.’ dedi. Ardından bilgiyi değil, bilgiyi nasıl öğrenilebileceğinin araştırılması gerektiğini belirten Şansal, ‘Hepiniz yaratıcı bir branşta okuyorsunuz ancak sorgulamadan ve sormadan eğitiliyorsunuz. Her söyleneni yaparsanız kimlik olamazsınız. Marka olunmaz, doğulur. Bir kimliği temsil ettiğiniz zaman markalaşabilirsiniz. Elbise giyilmez, elbisenin içine girilir. Eğer şimdiki zamanı doğru formatlayıp kaydetmeye başlayamazsanız, geçmişi inşa edemezsiniz, geleceğinizi de çizemezsiniz. Milli olmadan milletlerarası, ulus olmadan uluslararası, uluslararası olmadan evrenselleşemezsiniz, önce kendi coğrafyanızda isim yapmalısınız. Emek ve hammadde birbirine uzak olup, üretim için bir araya getirildiğinde imparatorluklar çökmeye başlar. Kültür erozyonu toplumu büyük bir uçuruma götürebilir bugün. Ben bir terziyim, otuz yıldır bu işi yapıyorum, iğnenin deliğinden geçmez, geçiririm. Dike dike bugüne geldim, söke söke de yarınlara gideceğim. Siz gençlerde, hayat sizle dalga geçmeden, siz hayatla dalga geçin. Özgür, bağımsız, hür iradeyle, buluş yaparak, çalışarak, biriktirerek yaptıklarınızın arkasında durduğunuzu bilerek çalışırsanız başarılı olursunuz.’ diye konuştu.